Naše ideová východiska

Ideová východiska jsou věty o světě a jeho fungování, se kterými souzníme.

  1. Všechny lidské i mimolidské bytosti jsou si rovny, a proto mají nárok na důstojný a bezpečný život, tělesnou autonomii a svobodné rozhodování o svém životě.

  1. Zdroje a moc ve společnosti jsou rozděleny nerovnoměrně. Je to špatně a chceme tyto nespravedlnosti odstranit.
  2. Z nerovnoměrného rozdělení moci a zdrojů ve společnosti těží tzv. systémy útlaku, jako jsou například patriarchát a kapitalismus. Proto také tyto systémy aktivně usilují o zachování a prohlubování sociálních nerovností. Nesouhlasíme s tím a chceme to změnit.
  3. Systémy útlaku jsou propojené a vzájemně se posilují. Skutečně svobodné*í budeme tehdy, až padnou všechny existující systémy útlaku.
  4. Všechny druhy útlaku jsou stejně důležité a boj proti nim má stejný smysl a urgentnost.
  5. Společnost skrze genderový systém utlačuje nás všechny. Tento systém je ale uměle vytvořený a kulturně podmíněný, a proto ho lze změnit. Změna systému je tedy nejen nutná, ale i možná.
  6. Otevřené, transparentní a demokratické komunity jsou jediným základem společnosti, kterou jako kolektiv budujeme.
  7. Genderová rovnost a spravedlnost není možná bez spravedlnosti pro lidi s postižením, bez třídní rovnosti, klimatické spravedlnosti, queer a trans* osvobození a bez zbavení se rasismu, antropocentrismu, imperialismu a koloniálního vykořisťování a způsobu uvažování.
  8. Neoliberální girlboss feminismus není cestou k osvobození, protože posiluje existující systémy útlaku – například (ale nejen) skrze zachovávání třídních nerovností. Feministické hnutí musí být intersekcionální s důrazem na sociální spravedlnost pro všechny.
  9. Hodnoty jako péče, solidarita, vzájemnost, pocit bezpečí nebo životní spokojenost jsou důležitější než růst HDP a hodnoty kapitálu.
 

Hodnoty a kvality, které si přejeme ztělesňovat

Rovnost a nehierarchie

Ustavičně pracujeme na odstraňování našich internalizovaných předsudků a narovnávání mocenských nerovností uvnitř kolektivu (např. skrze peer-to-peer vzdělávání a sdílení informací). Všechno členstvo kolektivu má stejnou možnost se angažovat, vzdělávat, odpočívat a podílet se na formování kolektivu. Všechny hlasy jsou v kolektivu slyšet a mají stejnou váhu, stejně tak různé typy vědění.

Antikapitalismus

Jsme levicový kolektiv, proto víme, že není možné rozbít patriarchát a přitom zachovat kapitalismus. Oba jsou systémy útlaku, jsou propojené a vzájemně se posilují. Tím pádem i snahy o jejich odstranění musí být propojené.

Péče

Pečujeme o sebe navzájem i o kolektiv jako celek. Dovolujeme si nejen pečovat o ostatní, ale také být opečovávány*i. Netlačíme na sebe a víme, že nemusíme být ve všem perfektní. Navzájem si vyjadřujeme podporu, respektujeme se a chceme si navzájem porozumět.

Solidarita a vzájemná pomoc

Jsme solidární k sobě navzájem, ke kolektivu jako celku i k ostatním lidem a jiným kolektivům. Vzájemná pomoc je podle nás zásadní pro úspěšné budování komunit a feministického hnutí jako celku.

Radikalita

Radikalitu chápeme jako hledání kořenů problémů. Otevřeně vystupujeme proti útlaku. Nebojíme se stát na straně utlačovaných, jakkoliv to může být nepopulární v mainstreamu. Nestačí jen reformovat stávající systém. Chceme ho odstranit a vytvořit jiný, protože věříme, že lepší společnost je možná.

Radost

Chceme, aby nám naše aktivity přinášely radost. Právě naše individuální a kolektivní radost totiž skrývá radikální potenciál ke změně společnosti. Abychom měly*i sílu se radovat, potřebujeme dělat aktivismus udržitelně. Proto sympatizujeme s hodnotami nerůstu a principy regenerativního aktivismu.