MEZINÁRODNÍ DEN ŽEN V BRNĚ

Pečující osoby v různém stadiu vyhoření
MDŽ 2023
 
Protestní oslava Mezinárodního dne žen se tento rok ponesla pod heslem BEZ PÉČE NEJSOU KOLÁČE! S transparenty, svítícími páskami, světýlky jsme symbolicky daly*i najevo, že chápeme, že bez reproduktivní práce není života. Protestním pochodem jsme vyjádřily*i podporu odborové organizaci ALICI, která se nacházela v procesu vyjednávání kolektivní smlouvy zaměstnanců a zaměstnankyň Alzheimercentra.
Chtěly*i jsme zároveň upozornit na to, že práce profesionálních pečovatelek a pečovatelů, stejně jako pečujících osob v domácnostech, je podhodnocená, často vykonávána zcela zdarma a za špatných podmínek. To nezřídka vede ke zhoršenému psychickému stavu pečujících, například k syndromu vyhoření. Chceme posunout diskuzi o tématu, o kterém se sice mluví, ale výsledná opatření na úrovni zákonů jsou zcela nedostatečná.
Péči potřebujeme všichni, tak ji spravedlivě odměňujme.
 
PEČEME HNUTÍ – DOPROVODNÝ WORKSHOP
 
Letos SdruŽeny uspořádaly*i kromě tradičního pochodu také workshop/hromadnou debatu. Sešli*y jsme se s lidmi z různých kolektivů a sdílel*y navzájem svoje zkušenosti s péčí v rámci kolektivu. Do toho jsme zahrnuly*i nejen strategie a nástroje, jak si udělat aktivismus trochu příjemnějším, nebo jak zajistit členstvu pocit bezpečí, solidarity a vyslyšení všech hlasů, ale také velmi konkrétní a praktické věci jako: které komunikační kanály používat, jak (a zda) začleňovat nové členstvo, jak řešit finance, jak nakládat s konflikty a mnoho dalšího. Fungovat v kolektivu je těžké a nikdo (rozhodně ne my) v tom není dokonalý, ale nejsme na to samy*i.
 
 
🔦💥🚶‍♀️ PROČ JE PRO NÁS MDŽ RELEVANTNÍ?
 
Mezinárodní den žen je pro nás důležitým ‘svátkem’, kterému už od roku 2017 dáváme novou, aktuálnější podobu osvobozenou od normalizačního kýče a porevolučního opovrhování. Náš kolektiv dokonce vznikl právě ku příležitosti MDŽ – letos 8. března jsme oslavili*y šesté narozeniny.
 
 
OBRAZEM