PODZIMNÍ FEMINISTICKÁ KONFERENCE 2021
Program
Svým vstupem na akci stvrzujete, že budete dodržovat aktuální protiepidemická opatření. Přineste si prosím s sebou nezbytné dokumenty dle platných nařízení pro případnou kontrolu.
Věříme, že samotná medializace násilí, z kterých je Feri obviněný, proměňuje hranice toho, co vůbec smí spatřit světla veřejné diskuze. Sexuální obtěžování se stává tématem diskuzí s vašimi kamarády, kolegy, ale třeba i s vaším dědou. Tato proměna mezí veřejného prostoru s sebou přináší nejen potenciál, ale i překážky. Stanou před námi otázky, jejichž zodpovídání bolí. Překročil*a jsem já sám*a něčí osobní hranice? Překročil někdy někdo ty moje? Jak se zachovat, když zjistíte, že váš blízký kamarád z dětství byl obviněn ze sexuálního obtěžování? Jak bojovat za přijímání odpovědnosti a spravedlnost pro oběti, ale zároveň věřit ve schopnost transformace všech? Tyto velké otázky zkusíme nahlédnout v prostoru kolektivního učení a to pomocí diskuze, čtení i praktických cvičení.
Workshop budou facilitovat autorky podcastu Rozpustilý*í Ela a Káťa, které se snaží do českého feministického prostředí přinést čerstvý, intersekcionální, antikapitalistický a genZ vánek. Připojí se k nim vzácná hostka Magdalena Koudelková
MeToo přišlo do Česka a Slovenska trochu klikatou cestou. Když se v roce 2017 začala šířit tato vlna sociálními médií v reakci na Harveyho Weinsteina, který sexuálne zneužíval desítky žen, reakce v našem prostoru byla přinejlepším vlažná, v horším případě reakcionářsky alarmistická.
Ženy* jen řídce sdílely svoje zkušenosti a mnohé se dokonce přidávali k kritickým reakcím, které obhajovali “tradiční” genderové vztahy. Pár let se široké veřejnosti, která nevnímá aktivistické a akademické feministické kruhy, zdálo, že je ticho. MeToo však ve společnosti ale také myslích lidí zrálo a širokou veřejnou debatu odstartovali místní kauzy spojené se šoubiznisem (Maroš Kramár), politikou (Dominik Feri) nebo akademií (Nemusíš to vydržet).
Společně s hostkami budeme diskutovat jaké je “naše” česko-slovenské MeToo a přitom se nesoustředíme jenom na samotné udalosti s MeToo spojené, ale hlavne na jeho význam, jak sociální, tak i pro nás jako feministy*ky. Jak jsme MeToo prožívali*y? Co jsme zistili*y? Jak jsme se poučili*y? A jak by měl vypadat náš kolektivní after care po takové události? Neméně důležité je uvažovat, kam dál. Co by se nemělo opakovat, čemu se třeba vyvarovat a co si osvojit? Jak odolávat tlaku patriarchální společnosti, která udělá cokoliv aby nás umlčela?
***
Andrea Tobolová je spoluzakladatelka ostravské iniciativy Adriana – místo, kde na to nejsi sama a kolektivu Gendertlachy. Adriana – místo, kde na to nejsi sama je svépomocná skupina pro ženy se zkušeností se sexualizovaným násilím. Gendertlachy jsou podpůrná diskuzní skupina, která volně sdružuje kohokoliv se zájmem o feministická témata. V obou těchto skupinách tvoříme bezpečný prostor pro sdílení, ve kterém společně nacházíme a poskytujeme si vzájemnou podporu a porozumění.
Veronika Valkovičová je výzkumnice a pedagožka, v současnosti působí na Univerzitě Komenského a Institutu pro výzkum práce a rodiny v Bratislavě. Ve výzkumu se věnuje tématům feministického a queer aktivismu, ale také sexuálnímu obtěžování a násilí v organizacích (např. ve vysokoškolském prostředí). Je jednou z editorek knihy Bez súhlasu.txt (2020).
Hana Janečková je teoretička a kurátorka. Ve svém současném výzkumu se věnuje postantropocentrickému feminismu a politice péče v současném umění. Působí na Centru audiovizuálních studií na FAMU, kde vede přednášky o současném a moderním umění, kurátorství a pohyblivém obrazu. V minulosti působila na University of the Arts London či University of York. V letech 2021-2022 je Fulbright-Masaryk Scholar na CWAH Rutgers University a Elizabeth Sackler’s Centre, Brooklyn Museum, U. S. Dále působí jako kurátorka galerie Display: Sdružení pro výzkum a kolektivní praxi, Praha. Za Feministickou Instituci je členkou garanční rady ředitelky Národní galerie v Praze.
Karolína Vaňková je studentkou Janáčkovy akademie múzických umění a zástupkyní studentské iniciativy NE!MUSÍŠ TO VYDRŽET. Iniciativa upozorňuje na dlouhodobě bagatelizované a přehlížené problémy na půdě divadelních fakult DAMU a JAMU, které mají negativní dopady nejen na studium.
Moderuje: Katarína Slezáková
Ikonické zakončení večera zahájíme Stand-up vystoupením Diany Young, posléze předáme ocenění a protančíme střevíce za doprovodu DJky Mary C.
Stand-up bude v angličtině.
***
Diana Young is a British comedian who lives and works in Prague. She is also a socialist and feminist activist with over forty years of experience. She also organised the Act Up Stand Up show during Pride week this August. Her comedy has been described as ‘too clever by half’, fascinating and ‘interesting’ and sometimes even ‘funny’. Her material covers topics such as depression and mental health, the male gaze and modern parenting. It would be a pity to miss this curiosity.
FAQ - Otázky a odpovědi
Vstupné je dobrovolné. Nechceme nikomu upírat zábavu, proto je i 0 Kč naprosto v pořádku.
Tentokrát ano, počet účasníků*nic na akci je omezený. Zaregistrujte se zde: https://forms.gle/cJEvPbK1fPoEXkpD8
Děkujeme za vaši chuť nám pomoci! Napište nám prosím na email sdruzeny@gmail.com
Ano, na místě bude bar s veganským občerstvením.
Velmi nás to mrzí, ale budova bohužel neumožňuje bezbariérový přístup. Příště to vymyslíme lépe.