Rok 2024

Milé kamarádstvo,
💖 chceme vám moc poděkovat za vaši podporu a přízeň v posledních letech, ať už jde o vaši účast na Feministické konferenci, jejíž letošní ročník byl zatím nejpovedenější ze všech, nebo na dalších akcích.
 
✊ Dělat věci pro vás a podílet se na transformaci společnosti nám dělá velkou radost a už teď máme v hlavách spoustu nových nápadů, které chceme v budoucnu uskutečnit.
 
❤️‍🩹 Všechny naše aktivity nám však přinášejí nejen radost, ale také únavu a mnohdy i vyčerpání. Čím větší akce pořádáme, tím náročnější administrativa se s nimi pojí. Zároveň odvádíme obrovské množství neplacené práce, které zejména v posledním roce přesáhlo naše fyzické i psychické kapacity.
 
⚠️ Navyšování počtu členstva bohužel není všespásné, a tak jsme kolektivně došlx k závěru, že v roce 2024 nebudeme pořádat žádné akce (s výjimkou pražské sekce kolektivu, která plánuje menší akce – bližší informace s vámi budeme průběžně sdílet).
 
🌱 Jak dělat aktivismus udržitelně je otázka, kterou si průběžně klademe posledních několik měsíců. Roční odpočinek od velkých akcí pro nás představuje nástroj, který nám umožní věnovat se věcem, na které obvykle nemáme čas a kapacitu, protože musíme upřednostňovat velké akce navázané na grantové žádosti. Je pro nás důležité se společně vzdělávat, radovat, odpočívat a rozvíjet naše kritické a radikální myšlení. V patriarchálně-kapitalistické společnosti orientované na výkon a na zisk pro to bohužel není prostor. Ten si nyní chceme samx vytvořit.
🌷 Určitě máte otázky. Na některé nejčastější se níže pokusíme odpovědět.
 
1️⃣ Znamená to, že SdruŽeny končí?
👉 Ne. SdruŽeny v žádném případě neukončují svou činnost. I během roku 2024 se budeme zapojovat do různých akcí (přímých i jiných). Pouze na sebe nebudeme brát roli hlavního organizátorstva a nebudeme pořádat naše “tradiční” velké akce, které jsou navázány na grantové žádosti a pohlcují většinu našich kapacit.
 
2️⃣ Takže příští rok nebude Feministická konference?
👉Přesně tak, v roce 2024 se Feministická konference konat nebude. Její další ročník se uskuteční v roce 2025 a věříme, že bude ještě lepší než ten letošní. Doporučujeme zakliknout účast na FB eventu, kam budeme po zahájení příprav sdílet veškeré informace: https://fb.me/e/1jvc2hf5s Stay tuned!
 
3️⃣ A co MDŽ?
👉 Oslavu Mezinárodního dne žen v roce 2024 pořádat nebudeme. Rádx bychom vás ale povzdbudilx: uspořádejte vlastní event! Pokud se rozhodnete uspořádat událost k oslavě MDŽ, velmi rádx vás podpoříme. Můžeme s vámi také sdílet manuál k organizaci MDŽ, který jsme vytvořilx. Nebojte se s námi spojit!
 
4️⃣ Co budete v roce 2024 dělat?
👉 Budovat hnutí pomocí (nejen) interního vzdělávání, utužování vztahů uvnitř kolektivu i navenek a skrze kamarádění se. Rádx bychom se také věnovalx předávání našeho know-how jiným kolektivům. Kromě toho bychom se také chtělx vrátit k nápadům, které jsme v minulosti plánovalx, ale z kapacitních důvodů jsme je nemělx možnost uskutečnit – o tom vás budeme průběžně informovat.
 
5️⃣ Vaše akce mi budou chybět. Co mohu dělat?
👉 Uspořádejte vlastní akci! Rádx s vámi budeme sdílet naše zkušenosti a znalosti. Nebojte se na nás obrátit, kdykoli budete potřebovat poradit s organizováním akce. Pokud budeme mít kapacity, rádx se zapojíme jako spoluorganizátorstvo. A nemusí jít jen o akce, které se konají v Brně a v Praze – pokud budeme mít možnost, rádx se podíváme i do jiných českých a slovenských měst!
 
6️⃣ Můžeme vás zvát na akce?
👉 Ano! Budeme rádx, když nás pozvete na vaše akce jako hoststvo nebo když vám budeme moci vyjádřit podporu, přesdílet událost a podobně. Kontaktovat nás můžete na sociálních sítích nebo emailem, jako vždycky. 🤗
Již brzy s vámi budeme sdílet některé věci, na kterých už delší dobu pracujeme a které plánujeme vylepšovat v příštím roce. Jednou z nich jsou například hodnoty a východiska kolektivu, proto stay tuned! ✊